skip to Main Content

Bilgisayar ve Konsol Oyunları ile Tüketici Elektroniği Ürünleri Alanlarında Yürütülen Soruşturma Sonuçlandı!

Rekabet Kurulu, bilgisayar ve konsol oyunları ile tüketici elektroniği ürünleri alanlarında faaliyet gösteren 11 şirket hakkında soruşturmasını tamamladı. Kurul soruşturma sonucunda, ilgili şirketlerin büyük bir kısmının ihlalde bulunduğunu tespit ederek, teşebbüslere toplamda 54,3 milyon TL ceza ceza uyguladı. Soruşturulan şirketlerden sadece Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş. hakkında yeterli delil olmadığı kanatine varılarak ceza vermeme yönünde karar verildi.

Hatırlanacağı üzere Kurul, bilgisayar oyun konsolu pazarı ve tüketici elektroniği pazarında yürüttüğü iki ayrı soruşturmayı birleştirme yönünde karar almıştı. İlgili soruşturmalar, bir yıldan uzun süredir devam etmekteydi.

Ceza alan firmalar ve ceza miktarları aşağıda sunulmaktadır:

Bilgisayar ve Oyun Konsolu Pazarı
Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş. 2.307.544,54
Gold Teknoloji Marketleri San. ve Tic. A.Ş. 1.489.549,58
Kliksa İç ve Dış Ticaret A.Ş. 1.192.116,00
Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş. 10.363.565,71
Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş. 863.538,50
Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. 7.651.563,82
Tüketici Elektroniği Pazarı
Türk Philips Ticaret A.Ş. 1.255.290,42
M.S. İstanbul İç ve Dış Ticaret Ltd.Şti. 5.776.015,29
Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. 9.181.876,58
LG Electronics Tic. A.Ş. 6.221.201,00
Vestel Ticaret A.Ş. 8.024.370,30
TOPLAM 54.326.631,74

Bilgisayar oyun konsolu pazarında faaliyet gösteren teşebbüsler hakkındaki cezanın, ilgili firmaların pazar özelinde ürünlerin perakende fiyatları hususunda anlaşmaları ve böylece 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal etmeleri olduğu görülmektedir.

Tüketici elektroniği pazarında ise Vatan ve Bimeks özelinde bir ihlal olduğuna dair bulguya ulaşılamaması sebebiyle ceza uygulanmadığı görülmektedir. Bununla birlikte, LG Electronics Tic. A.Ş.’nin, MS İstanbul İç ve Dış Tic. Ltd. Şti. ve Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş.’nin ürünlerin perakende fiyatlarını belirlemek konusunda rekabete aykırı anlaşma içinde oldukları, Vestel Ticaret A.Ş. ve Türk Philips Tic. A.Ş.’nin ise ürünlerinin satışını yapan teşebbüslerin perakende yeniden satış fiyatını belirlemeleri sebebiyle 4054 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal ettikleri sonucuna varıldığı anlaşılmaktadır.

Cezalar bilindiği üzere Kurul tarafından karardan önceki yıl cirosu dikkate alınarak ve ihlal, ağırlaştırıcı ve hafifletici sebepler ışığında ilgili yönetmelikteki oranlar nispetinde verilmektedir. Bununla birlikte, kısa kararda uygulanan oranlar ile ilgili herhangi bir belirleme bulunmamaktadır. Konunun kararın gerekçesinde açığa çıkacağı düşünülmektedir.

Söz konusu soruşturma, özellikle ülkemizde ilk kez bir soruşturma kapsamında “hub and spoke” kartelinin konu edildiği dedikoduları ışığında dikkat ile takip edilmekteydi. Eğer Kurulun gerekçeli kararında “hub and spoke” karteller ile ilgili bir belirleme olursa, kararın türünün ilk örneği olacağını söyleyebiliriz. Bununla birlikte kararda, yönetmeliğin karteller ile ilgili maddesine atıf yapılmamış olması ve diğer ihlal olarak ceza oranının işaret edilmesi, ceza gerekçesinin hub and spoke karteline dayanması ihtimalini zayıflatmaktadır.

Kurul’un ayrıca, bilgisayar ve oyun konsolu pazarı özelinde Aral hakkında ihlalin uzunluğunu dikkate alarak uygulanan cezayı yarısı oranında arttırdığı görülmektedir. Keza Teknosa hakkında uygulanan cezanın da koşular dikkate alınarak belli oranda indirilmesi Kurul tarafından uygun bulunmuştur. Kurulun, tüketici elektroniği pazarında faaliyet gösteren firmalar hakkında uyguladığı cezalarda ise hem ağırlaştırıcı hem de hafifletici sebepleri dikkate alarak ceza verdiği, Philips dışındaki firmalar için ihlalin uzunluğunu dikkate alarak cezayı yarı oranında arttırdığı da görülmektedir.

Gerekçeli kararın açıklanması ile ihlalin detayları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak mümkün olacaktır.

Kararın kesinleşmediğini ve ceza uygulanan firmaların Ankara İdare Mahkemeleri nezdinde karara karşı iptal davası yoluna başvurabileceklerini belirtmek isteriz.

Av. İsmail Ünal Doğan

Doğan Hukuk Bürosu

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top
×Close search
Search